Palenque Mezar Taşı ve Analizleri Hakkında

Palenque Mezar Taşı ve Analizleri Hakkında

1952’de yapılan kazılar sonucunda Palenque Yazıtları Tapınağı’nın altında bir mezar bulundu. Araştırmacılara göre, bu mezar taşı Kral Pakal’ın mezarıydı ve hakkında bilgi vardı. Sembol ve yazılara göre Kral Palenque’de doğdu ve 12 yaşında Maya İmparatorluğu’nun lideri oldu.

Mezarın kapağındaki semboller ilginçti. Bu sembollerden en ilginç olanı, motosikletlere monte edilen ve pedala basıyormuş gibi duran ve duran insan figürleridir. Bu rakam dikkatle incelendiğinde, bir astronota benzetilir. Bu mezar taşı üzerinde birçok araştırma yapıldı, çoğu uzman bu yapılandırmayı Pakal’a benzetti ve onun mezarı olduğunu söyledi, ancak araştırmalarda kesinlik olmadığını ve incelemeler sonucunda farklı yorumlar yapıldığını söyledi.

Farklı bir çalışmada, bahsedilmektedir:
Bu taş 40-50 yıllık bir tarihe aittir, ancak Kral Pakal 80 yıl yaşadı ve bu mezar taşının ‘Kral Pakal’a ait olmadığı söyleniyordu. İskelet de incelenmiş ve incelenmiştir. İskelet uzunluğu yaklaşık 1.70 idi ve kısa saçlı bir kişiye aitti, ancak Mayaların soyundan hiç kimse kısa lekeli değildi, bu da Pakal’ın yapılamayacağını gösterdi. Bu mezarın kimin sahibi olduğu henüz belli değil, ancak fikirlerin ve araştırmaların farklı yorumlarına açık, ancak bu mezar taşının Mayalar hakkında açıkladığı bilgiler tarih adına yeterli. Mezar taşındaki semboller astronomi, bilim, ticaret ve yaşam tarzı gibi tüm olaylardan bahseder ve tarih adına çok az bilgi sunarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir