Virtuoso nedir? Virtius kime denir?

Virtuoso nedir? Virtius kime denir?

“Kime virtüöz denir?” Etrafımızdaki insanlara sorarsak, büyük çoğunluğa iyi enstrümanlar çalan insanlar denirmiş gibi cevaplar alırız. Hatta çoğu müzisyenden benzer cevaplar alıyorsunuz.

Virtius kelimesi aslında yetenekli, yetenekli anlamına gelir. Sadece müzik için değil, genel olarak iyi iş çıkaran insanlar için de kullanılan bir kelimeydi.
Bir heykeltıraş, ressam, mimar, futbolcu, yazar vb. Virtius olamaz mı? Eskiden öyleydi, ama bugün değil. Çünkü virtius kelimesi sadece müzisyenler için kullanılan ve ustalık anlamına gelen bir kelime haline geldi.

Peki, virüslere kim denir? İyi enstrümanlar çalan herkese virüs denir mi?
Bunu enstrümanı iyi çalan herkes için uygun hale getirebiliriz, ama bu da bir kriter olmalı. Bence, enstrümanı çok hızlı çalan kişi ile çok duygusal çalan kişi arasında bir fark olmalı.

Hızlı oynamak için çok fazla çalışma yapmak ve uygulamak bir kuraldır. Parmak kaslarınızı geliştirmek ve hızlandırmak için her gün düzenli olarak bu kurala uymanız gerekir. Bir sporcunun 100 metre daha hızlı koşması için bacak kasları geliştirdiğini düşünün. Her gün ağırlıkla koşma vb. Yöntemlerle düzenli eğitim yaparak ve hızını kademeli olarak artırarak bunu başarabilir. Benim için spor yapmak çok hızlı. Örneğin; hızlı sabitleme oynamak için her gün düzenli hız çalışması yaparak parmak kaslarınızı ve bileğinizi hızlandırabilirsiniz. Bunun için kulaktan kulağa aktarılan birçok yöntem vardır, örneğin parmaklarınıza ağırlık takmak, parmaklarınızı germek, tuttuğunuz elinize ağırlık koymak. Başka bir deyişle, bir koşucu gibi oynayabilir ve sabitleme oynayabilirsiniz. Bu çalışmalar sonucunda istenmeyen durumlarla karşılaşabilirsiniz. Kolunuzu veya parmaklarınızı yaralayabilirsiniz. Bu nedenle, yavaş bir tempodan hızlıya doğru çalışmayı öneriyorum.

Duygusal olarak oynamak için her gün düzenli çalışmalar yapmak gerekir, ancak etkinliğe duygu eklemek, yani yorumunuzu eklemek için kendinize bir şeyler vermeniz gerekir. Bu kuşkusuz düzenli uygulama ile ilgilidir, ancak bu noktada yetenek devreye girer. Bu bağlamda, virüsler için gerekli koşullar enstrümanda ustalaşmak ve yorumunuzu eklemektir. Enstrümanı ile entegre olan kişinin ustalık becerileri vardır. Gerisi pratik olmaktan başka bir şey değildir.

Örneğin; Arif Sağ bağlayıcı bir virüstür, çünkü her seferinde 100 kez bir çalışma yürütür ve her dinlediğinde çalışmanın performansında yeni bir yorum bulur. Hem hızlı oynayabilir hem de yorumunu işe yansıtmaktan korkmaz. Sonuç olarak, her gün düzenli çalışan biri belirli bir seviyeye gelebilir ve hızlı olabilir. Ancak, bu seviyede sabit kalır. Bunu daha da ileri götüren ve her gün geliştiren kişiye virtius denir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir